Illinois Capacitor 334MWR400K
334MWR400K picture photo
Mfg. Part Number
334MWR400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400V AXIAL
Datasheet Download
334MWR400K.pdf
Availability of 334MWR400K
QUANTITY
334MWR400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 334MWR400K
Internal Part NumberEIS-334MWR400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.394" Dia x 1.063" L (10.00mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)334MWR400K
Related Links334MW, 334MWR400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
334MWR400K Details Description
Related parts for 334MWR400K
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 408TBGA datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
TELCO ASSY,25PR,CAT5,RIGHT,15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN ACCY PAN MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 24POS 2.2MM datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVCMOS datasheet.pdf
220UF 63V 10X20 85C RAD datasheet.pdf