Bourns Inc. 3352E-1-105
3352E-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3352E-1-105
Brief Description
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352E-1-105.pdf
Availability of 3352E-1-105
QUANTITY
3352E-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352E-1-105
Internal Part NumberEIS-3352E-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352E-1-105
Related Links3352E, 3352E-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352E-1-105 Details Description
Related parts for 3352E-1-105
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
CONN CAP 3POS MINI-U-MNL GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 2.56A 22 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf