Abracon Corporation ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3
ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3
Brief Description
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD
Datasheet Download
ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3.pdf
Availability of ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3
QUANTITY
ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3
Internal Part NumberEIS-ASTMK-2.048KHZ-LQ-AA3-H-T3
3D ModelASTMK.pdf
Standard Package3,000
TypeMEMS (Silicon)
Frequency2.048kHz
Function-
OutputNanoDrive™
Voltage - Supply1.5 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)