Bourns Inc. 3352H-1-101LF
3352H-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3352H-1-101LF
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 100 OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352H-1-101LF.pdf
Availability of 3352H-1-101LF
QUANTITY
3352H-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352H-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3352H-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)