Bourns Inc. 3352K-1-103LF
3352K-1-103LF picture photo
Mfg. Part Number
3352K-1-103LF
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352K-1-103LF.pdf
Availability of 3352K-1-103LF
QUANTITY
3352K-1-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352K-1-103LF
Internal Part NumberEIS-3352K-1-103LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352K-1-103LF
Related Links3352K-, 3352K-1-103LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352K-1-103LF Details Description
Related parts for 3352K-1-103LF
CAP FILM 8200PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 270 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL 0.3M datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO214AA datasheet.pdf