Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14B-02-C1-R0
ATS-14B-02-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14B-02-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-14B-02-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14B-02-C1-R0
QUANTITY
ATS-14B-02-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14B-02-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14B-02-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14B-02-C1-R0
Related LinksATS-14B-, ATS-14B-02-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14B-02-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14B-02-C1-R0
CONN HOUSING TAB 8POS KEY-Y PNL datasheet.pdf
IC DRIVER DARL SNK TTL 7CH 16DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING CAP FOR 3S-3B IP61 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf