Bourns Inc. 3352P-1-201
3352P-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3352P-1-201
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 200 OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352P-1-201.pdf
Availability of 3352P-1-201
QUANTITY
3352P-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352P-1-201
Internal Part NumberEIS-3352P-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352P-1-201
Related Links3352P, 3352P-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352P-1-201 Details Description
Related parts for 3352P-1-201
IC TERMINATOR CABLE MULTI 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 75A AC/DC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.3A 156 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN SHROUD ADAPTER 160POS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.8K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf