Bourns Inc. 3352T-1-203
3352T-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3352T-1-203
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352T-1-203.pdf
Availability of 3352T-1-203
QUANTITY
3352T-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352T-1-203
Internal Part NumberEIS-3352T-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
TerminationPC Pins
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352T-1-203
Related Links3352T, 3352T-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352T-1-203 Details Description
Related parts for 3352T-1-203
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 7.5A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.1A 200 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC LCD TFT CTRLR 160PQFP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf