Bourns Inc. 3352T-1-203LF
3352T-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3352T-1-203LF
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352T-1-203LF.pdf
Availability of 3352T-1-203LF
QUANTITY
3352T-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352T-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3352T-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352T-1-203LF
Related Links3352T-, 3352T-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352T-1-203LF Details Description
Related parts for 3352T-1-203LF
RES 680K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS26502 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN UHF FEMALE CRIMP-ON RG8X datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 120A 2TOWER datasheet.pdf