Bourns Inc. 3352W-1-202
3352W-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3352W-1-202
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 2.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352W-1-202.pdf
Availability of 3352W-1-202
QUANTITY
3352W-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352W-1-202
Internal Part NumberEIS-3352W-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352W-1-202
Related Links3352W, 3352W-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352W-1-202 Details Description
Related parts for 3352W-1-202
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 200 MOHM datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK 62.5/125 ROSE datasheet.pdf
POT 50 OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X6S 1206 datasheet.pdf