Vishay/BCcomponents SFR16S0001214FA500
SFR16S0001214FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001214FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001214FA500.pdf
Availability of SFR16S0001214FA500
QUANTITY
SFR16S0001214FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001214FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001214FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001214FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001214FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001214FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001214FA500
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONTROL POWER SS OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 4A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf