Bourns Inc. 3352W-1-202LF
3352W-1-202LF picture photo
Mfg. Part Number
3352W-1-202LF
Manufacturer
Product Category
Thumbwheel Potentiometers
Brief Description
POT 2.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Datasheet Download
3352W-1-202LF.pdf
Availability of 3352W-1-202LF
QUANTITY
3352W-1-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3352W-1-202LF
Internal Part NumberEIS-3352W-1-202LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyThumbwheel Potentiometers
SeriesTrimpot® 3352 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Size / DimensionRound - 0.350" Dia x 0.150" H (8.89mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3352W-1-202LF
Related Links3352W-, 3352W-1-202LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3352W-1-202LF Details Description
Related parts for 3352W-1-202LF
IC FPGA 205 I/O 256PBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 8POS BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW MSD datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
CABLE TIE MINI RED 3.9" datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf