Illinois Capacitor 335CKE200M
335CKE200M picture photo
Mfg. Part Number
335CKE200M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
335CKE200M.pdf
Availability of 335CKE200M
QUANTITY
335CKE200M Order Process
Ship out your order
Specifications of 335CKE200M
Internal Part NumberEIS-335CKE200M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)75.358 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335CKE200M
Related Links335CK, 335CKE200M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335CKE200M Details Description
Related parts for 335CKE200M
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.96 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN SOCKET SLDR 4POS GLD datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CTRLR BOOST PWM CM 12TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf