Illinois Capacitor 335MWR063K
335MWR063K picture photo
Mfg. Part Number
335MWR063K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 63V AXIAL
Datasheet Download
335MWR063K.pdf
Availability of 335MWR063K
QUANTITY
335MWR063K Order Process
Ship out your order
Specifications of 335MWR063K
Internal Part NumberEIS-335MWR063K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.433" Dia x 1.142" L (11.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335MWR063K
Related Links335MW, 335MWR063K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335MWR063K Details Description
Related parts for 335MWR063K
CONN DB15 CRIMP FEMALE TIN datasheet.pdf
MODULE ISDN-S 1CT:1CT 30MH T/H datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
SLDSW 6A SLDR 79253329 datasheet.pdf
TPUTTY 504 100CC CARTRIDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf
38 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf