Illinois Capacitor 335PSB102K2R
335PSB102K2R picture photo
Mfg. Part Number
335PSB102K2R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
335PSB102K2R.pdf
Availability of 335PSB102K2R
QUANTITY
335PSB102K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 335PSB102K2R
Internal Part NumberEIS-335PSB102K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC575V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335PSB102K2R
Related Links335PSB, 335PSB102K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335PSB102K2R Details Description
Related parts for 335PSB102K2R
DIODE GEN PURP 200V 1.5A SMA datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 18P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 44A TO-220F datasheet.pdf