Illinois Capacitor 335TTA250M
335TTA250M picture photo
Mfg. Part Number
335TTA250M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V AXIAL
Datasheet Download
335TTA250M.pdf
Availability of 335TTA250M
QUANTITY
335TTA250M Order Process
Ship out your order
Specifications of 335TTA250M
Internal Part NumberEIS-335TTA250M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100.477 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)335TTA250M
Related Links335TT, 335TTA250M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
335TTA250M Details Description
Related parts for 335TTA250M
CONN RECEPT 12POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
RES 30M OHM THICK FILM 1W 1% datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.3A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2:1 PCI 24HVQFN datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf