Amphenol Industrial SP00A-20-16S(301)
SP00A-20-16S(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP00A-20-16S(301)
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00A-20-16S(301).pdf
Availability of SP00A-20-16S(301)
QUANTITY
SP00A-20-16S(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00A-20-16S(301)
Internal Part NumberEIS-SP00A-20-16S(301)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00A-20-16S(301)
Related LinksSP00A-20, SP00A-20-16S(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00A-20-16S(301) Details Description
Related parts for SP00A-20-16S(301)
TRIAC 400V 6A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 SMD datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 6.81 OHM 1% datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 15POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 484MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT RA SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf