Bourns Inc. 3361P-1-104G
3361P-1-104G picture photo
Mfg. Part Number
3361P-1-104G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W SMD
Datasheet Download
3361P-1-104G.pdf
Availability of 3361P-1-104G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3361P-1-104G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3361P-1-104G
Internal Part NumberEIS-3361P-1-104G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3361 Model Epoxy May/2007
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3361 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.277" x 0.264" Face x 0.205" H (7.04mm x 6.71mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3361P-1-104G
Related Links3361P-, 3361P-1-104G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3361P-1-104G Details Description
Related parts for 3361P-1-104G
IC POT DIGITAL 50K 4CH SPI 20DIP datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 16-SOIC datasheet.pdf
BANANA PLUG WITH #8-32X.25"10/PK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SL STR .100 HEADER GOLD 9POS datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S867/50K/F140 datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf