Bourns Inc. 3361P-1-201G
3361P-1-201G picture photo
Mfg. Part Number
3361P-1-201G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W SMD
Datasheet Download
3361P-1-201G.pdf
Availability of 3361P-1-201G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3361P-1-201G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3361P-1-201G
Internal Part NumberEIS-3361P-1-201G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3361 Model Epoxy May/2007
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3361 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.277" x 0.264" Face x 0.205" H (7.04mm x 6.71mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3361P-1-201G
Related Links3361P-, 3361P-1-201G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3361P-1-201G Details Description
Related parts for 3361P-1-201G
SURGE SUPP THYRISTOR 180V TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10-200MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 63V SCREW datasheet.pdf
IDLER SHAFT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf