Susumu RG1005P-53R6-B-T5
RG1005P-53R6-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005P-53R6-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005P-53R6-B-T5.pdf
Availability of RG1005P-53R6-B-T5
QUANTITY
RG1005P-53R6-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005P-53R6-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1005P-53R6-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005P-53R6-B-T5
Related LinksRG1005P-, RG1005P-53R6-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005P-53R6-B-T5 Details Description
Related parts for RG1005P-53R6-B-T5
IC CODEC 16BIT 26KSPS PRG 32VQFN datasheet.pdf
CUS.HDR RA 2X30 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54WBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18 OHM 14SOIC datasheet.pdf
BREADBOARD SOLDERABLE datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf