Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD133R
RNF18FTD133R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD133R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD133R.pdf
Availability of RNF18FTD133R
QUANTITY
RNF18FTD133R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD133R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD133R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD133R
Related LinksRNF18F, RNF18FTD133R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD133R Details Description
Related parts for RNF18FTD133R
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
PTC 1.25A 15VDC RESETTABLE 1812L datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS79601 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf