Bourns Inc. 3361P-1-502G
3361P-1-502G picture photo
Mfg. Part Number
3361P-1-502G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W SMD
Datasheet Download
3361P-1-502G.pdf
Availability of 3361P-1-502G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3361P-1-502G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3361P-1-502G
Internal Part NumberEIS-3361P-1-502G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3361 Model Epoxy May/2007
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3361 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.277" x 0.264" Face x 0.205" H (7.04mm x 6.71mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3361P-1-502G
Related Links3361P-, 3361P-1-502G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3361P-1-502G Details Description
Related parts for 3361P-1-502G
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC 16.3W 12V datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
PUNCH ASSY SQUARE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 900MA 640 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf