Bourns Inc. 3361S-1-205G
3361S-1-205G picture photo
Mfg. Part Number
3361S-1-205G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W SMD
Datasheet Download
3361S-1-205G.pdf
Availability of 3361S-1-205G
QUANTITY
3361S-1-205G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3361S-1-205G
Internal Part NumberEIS-3361S-1-205G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3361 Model Epoxy May/2007
3361S Model Jun/2013
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3361 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.264" x 0.290" Face x 0.290" H (6.71mm x 7.37mm x 7.37mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3361S-1-205G
Related Links3361S-, 3361S-1-205G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3361S-1-205G Details Description
Related parts for 3361S-1-205G
BOARD TERMINAL DBL TURRET 33POS datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 38POS datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DUAL 8SOIC datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
4PRH 8I 2MM 4W SD-INTEL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf