Bourns Inc. 3362F-1-254LF
3362F-1-254LF picture photo
Mfg. Part Number
3362F-1-254LF
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362F-1-254LF.pdf
Availability of 3362F-1-254LF
QUANTITY
3362F-1-254LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362F-1-254LF
Internal Part NumberEIS-3362F-1-254LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362F-1-254LF
Related Links3362F-, 3362F-1-254LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362F-1-254LF Details Description
Related parts for 3362F-1-254LF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V SC88 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATTERY VRLA 12V 3.6AH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR ORCA 4 datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 665MA 130 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 15W datasheet.pdf