Bourns Inc. 3362H-1-101LF
3362H-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3362H-1-101LF
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362H-1-101LF.pdf
Availability of 3362H-1-101LF
QUANTITY
3362H-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362H-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3362H-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362H-1-101LF
Related Links3362H-, 3362H-1-101LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362H-1-101LF Details Description
Related parts for 3362H-1-101LF
CAP CER 3900PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf