Bourns Inc. 3362H-1-500
3362H-1-500 picture photo
Mfg. Part Number
3362H-1-500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362H-1-500.pdf
Availability of 3362H-1-500
QUANTITY
3362H-1-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362H-1-500
Internal Part NumberEIS-3362H-1-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362H-1-500
Related Links3362H, 3362H-1-500 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362H-1-500 Details Description
Related parts for 3362H-1-500
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIES 98/2.5 NATURAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 160V SCREW datasheet.pdf