Bourns Inc. 3362P-1-500LF
3362P-1-500LF picture photo
Mfg. Part Number
3362P-1-500LF
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362P-1-500LF.pdf
Availability of 3362P-1-500LF
QUANTITY
3362P-1-500LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362P-1-500LF
Internal Part NumberEIS-3362P-1-500LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTube
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362P-1-500LF
Related Links3362P-, 3362P-1-500LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362P-1-500LF Details Description
Related parts for 3362P-1-500LF
IC REG LDO 3.3V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
HEADER 25POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB RA STB 37 PIN datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf