Bourns Inc. 3362R-1-100
3362R-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3362R-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362R-1-100.pdf
Availability of 3362R-1-100
QUANTITY
3362R-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362R-1-100
Internal Part NumberEIS-3362R-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362R-1-100
Related Links3362R, 3362R-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362R-1-100 Details Description
Related parts for 3362R-1-100
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 740TBGA datasheet.pdf
IC IF DEMODULATOR DGTL 40-HVQFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
LED SHWO COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/HUM DGTL 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf