Bourns Inc. 3362S-1-104LF
3362S-1-104LF picture photo
Mfg. Part Number
3362S-1-104LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362S-1-104LF.pdf
Availability of 3362S-1-104LF
QUANTITY
3362S-1-104LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362S-1-104LF
Internal Part NumberEIS-3362S-1-104LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362S-1-104LF
Related Links3362S-, 3362S-1-104LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362S-1-104LF Details Description
Related parts for 3362S-1-104LF
RES 1.69M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 91.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 340MA 3.65 OHM datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 1.08A datasheet.pdf