Bourns Inc. 3362U-1-104R
3362U-1-104R picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-104R
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-104R.pdf
Availability of 3362U-1-104R
QUANTITY
3362U-1-104R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-104R
Internal Part NumberEIS-3362U-1-104R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-104R
Related Links3362U-, 3362U-1-104R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-104R Details Description
Related parts for 3362U-1-104R
Connector Barrier Block, Speaker Connector Strip 2 Circuit datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.3A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
ANTENNA RUBBR DUCK 915MHZ RP-SMA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT STR PCB datasheet.pdf
YELLOW SGEY-365 SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf