Bourns Inc. 3362U-1-203
3362U-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-203.pdf
Availability of 3362U-1-203
QUANTITY
3362U-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-203
Internal Part NumberEIS-3362U-1-203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-203
Related Links3362U, 3362U-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-203 Details Description
Related parts for 3362U-1-203
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC LIU E1/T1/J1 3.3V 256-CSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CELLULAR ROUTING GATEWAY WR44 datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN PLUG datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf
325 MHz, 8 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf