Bourns Inc. 3362U-1-253RLF
3362U-1-253RLF picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-253RLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-253RLF.pdf
Availability of 3362U-1-253RLF
QUANTITY
3362U-1-253RLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-253RLF
Internal Part NumberEIS-3362U-1-253RLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-253RLF
Related Links3362U-1, 3362U-1-253RLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-253RLF Details Description
Related parts for 3362U-1-253RLF
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 6 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PUSHER datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 3A MED datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
D SUB FE SHELL 3W3 W/O CONTACT & datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf