Bourns Inc. 3362U-1-502A
3362U-1-502A picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-502A
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-502A.pdf
Availability of 3362U-1-502A
QUANTITY
3362U-1-502A Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-502A
Internal Part NumberEIS-3362U-1-502A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-502A
Related Links3362U-, 3362U-1-502A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-502A Details Description
Related parts for 3362U-1-502A
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIFFUSE, 5M, PREWIRED, NPN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf