Bourns Inc. 3362U-1-502LF
3362U-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-502LF.pdf
Availability of 3362U-1-502LF
QUANTITY
3362U-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3362U-1-502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-502LF
Related Links3362U-, 3362U-1-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-502LF Details Description
Related parts for 3362U-1-502LF
RELAY START/STOP 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST 4 POS SEAL 24V datasheet.pdf
IC MAPPER ETHERNET 256CSBGA datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERTION MACHINE P300 KART2 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf