Bourns Inc. 3362U-1-682R
3362U-1-682R picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-682R
Brief Description
TRIMMER 6.8K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-682R.pdf
Availability of 3362U-1-682R
QUANTITY
3362U-1-682R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-682R
Internal Part NumberEIS-3362U-1-682R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-682R
Related Links3362U-, 3362U-1-682R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-682R Details Description
Related parts for 3362U-1-682R
IC 4.12V P-P 15% SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC EMI FILT/ESD PROT 11-FLIPCHIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CHOKE COM MODE QUAD 68UH 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf