Bourns Inc. 3362U-1-682R
3362U-1-682R picture photo
Mfg. Part Number
3362U-1-682R
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 6.8K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362U-1-682R.pdf
Availability of 3362U-1-682R
QUANTITY
3362U-1-682R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362U-1-682R
Internal Part NumberEIS-3362U-1-682R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.185" H (6.99mm x 6.60mm x 4.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362U-1-682R
Related Links3362U-, 3362U-1-682R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362U-1-682R Details Description
Related parts for 3362U-1-682R
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
ADM24T/AE24G/ADM24T datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
PANEL MOUNT ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf