Bourns Inc. 3362W-1-100LF
3362W-1-100LF picture photo
Mfg. Part Number
3362W-1-100LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362W-1-100LF.pdf
Availability of 3362W-1-100LF
QUANTITY
3362W-1-100LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362W-1-100LF
Internal Part NumberEIS-3362W-1-100LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362W-1-100LF
Related Links3362W-, 3362W-1-100LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362W-1-100LF Details Description
Related parts for 3362W-1-100LF
CONN RECEPT HR 9POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
REPEATER POWER SUPPLY 24VDC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Backlight 44-QFN (7x7) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 27.1KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf