Bourns Inc. 3362W-1-101LF
3362W-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3362W-1-101LF
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362W-1-101LF.pdf
Availability of 3362W-1-101LF
QUANTITY
3362W-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362W-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3362W-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362W-1-101LF
Related Links3362W-, 3362W-1-101LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362W-1-101LF Details Description
Related parts for 3362W-1-101LF
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 150MA SOD123 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf