Bourns Inc. 3362W-1-501LF
3362W-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3362W-1-501LF
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362W-1-501LF.pdf
Availability of 3362W-1-501LF
QUANTITY
3362W-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362W-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3362W-1-501LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362W-1-501LF
Related Links3362W-, 3362W-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362W-1-501LF Details Description
Related parts for 3362W-1-501LF
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 12NS 8UMAX datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT CHISEL .062" datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 11A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT MOD 150POS 15ROWS R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf