Bourns Inc. 3362X-1-100
3362X-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-100.pdf
Availability of 3362X-1-100
QUANTITY
3362X-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-100
Internal Part NumberEIS-3362X-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-100
Related Links3362X, 3362X-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-100 Details Description
Related parts for 3362X-1-100
IC FLASH 1MBIT 55NS 32DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS 1.27MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON 7.3728MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PUSH MOUNT .616X.401'' BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A IPAK datasheet.pdf