Bourns Inc. 3362X-1-100
3362X-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-100.pdf
Availability of 3362X-1-100
QUANTITY
3362X-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-100
Internal Part NumberEIS-3362X-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-100
Related Links3362X, 3362X-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-100 Details Description
Related parts for 3362X-1-100
SWAB 5" STAT DIS FT 10/PKG datasheet.pdf
JUMPER M6X12 HEX FTST/TSTW ST datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 1/4" 4.49" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.2A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf