Bourns Inc. 3362X-1-203
3362X-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-203.pdf
Availability of 3362X-1-203
QUANTITY
3362X-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-203
Internal Part NumberEIS-3362X-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-203
Related Links3362X, 3362X-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-203 Details Description
Related parts for 3362X-1-203
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 41POS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 30 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HDR 50POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 50MA SOT323 datasheet.pdf