Vishay/Dale RNC50H2942BRRE6
RNC50H2942BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2942BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2942BRRE6.pdf
Availability of RNC50H2942BRRE6
QUANTITY
RNC50H2942BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2942BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2942BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2942BRRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2942BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2942BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2942BRRE6
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 5.33MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" RBW JACKS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A datasheet.pdf