TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29SN-LC
DTS24W25-29SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
DTS24W25-29SN-LC.pdf
Availability of DTS24W25-29SN-LC
QUANTITY
DTS24W25-29SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29SN-LC
Related LinksDTS24W25, DTS24W25-29SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29SN-LC Details Description
Related parts for DTS24W25-29SN-LC
RES SMD 165 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf