Vishay/Dale NTHS0603N02N6801JG
NTHS0603N02N6801JG picture photo
Mfg. Part Number
NTHS0603N02N6801JG
Brief Description
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 5% 0603
Datasheet Download
NTHS0603N02N6801JG.pdf
Availability of NTHS0603N02N6801JG
QUANTITY
NTHS0603N02N6801JG Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS0603N02N6801JG
Internal Part NumberEIS-NTHS0603N02N6801JG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C6.8k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753477K
B25/853486K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS0603N02N6801JG
Related LinksNTHS0603N, NTHS0603N02N6801JG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS0603N02N6801JG Details Description
Related parts for NTHS0603N02N6801JG
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf