Bourns Inc. 3362X-1-203LF
3362X-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-203LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-203LF.pdf
Availability of 3362X-1-203LF
QUANTITY
3362X-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3362X-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-203LF
Related Links3362X-, 3362X-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-203LF Details Description
Related parts for 3362X-1-203LF
INSERT MALE 4POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 9-32VIN 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf