Vicor Corporation VI-25F-CY-F2
VI-25F-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25F-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-25F-CY-F2.pdf
Availability of VI-25F-CY-F2
QUANTITY
VI-25F-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25F-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25F-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25F-CY-F2
Related LinksVI-25F, VI-25F-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25F-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-25F-CY-F2
SSD 4GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 34 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC SW TEMP DUAL OUT 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 2506 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf