Bourns Inc. 3362X-1-502
3362X-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-502.pdf
Availability of 3362X-1-502
QUANTITY
3362X-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-502
Internal Part NumberEIS-3362X-1-502
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-502
Related Links3362X, 3362X-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-502 Details Description
Related parts for 3362X-1-502
RES SMD 732 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAPE FOIL H-DUTY 1" X 5YD ALUM datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 25POS datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 32POS datasheet.pdf
CAP FILM 610UF 10% 1.1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf