Sullins Connector Solutions EBC35HEYN
EBC35HEYN picture photo
Mfg. Part Number
EBC35HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 35POS
Datasheet Download
EBC35HEYN.pdf
Availability of EBC35HEYN
QUANTITY
EBC35HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC35HEYN
Internal Part NumberEIS-EBC35HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions35
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC35HEYN
Related LinksEBC3, EBC35HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC35HEYN Details Description
Related parts for EBC35HEYN
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 4SMD datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 15A datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX PWR W/BRAKE 10M datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf