Bourns Inc. 3362X-1-504LF
3362X-1-504LF picture photo
Mfg. Part Number
3362X-1-504LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3362X-1-504LF.pdf
Availability of 3362X-1-504LF
QUANTITY
3362X-1-504LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3362X-1-504LF
Internal Part NumberEIS-3362X-1-504LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3362 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.275" x 0.260" Face x 0.275" H (6.99mm x 6.60mm x 6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3362X-1-504LF
Related Links3362X-, 3362X-1-504LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3362X-1-504LF Details Description
Related parts for 3362X-1-504LF
Crystal 5.0688MHz 30ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf